HAVAS İLMİ

HAVAS İLMİ

Havass ilmi atalarımız tarafından sıklıkla kullanılan bir ilim olmuştur. vefk yada tılsım olduğunu görebiliriz. Osmanlı Devleti zamanında da padişahların kaftanlarında, silahlarında, eşyalarında vefk, tılsım  olduğu  herkes tarafından bilinmektedir. Bu ilimleri ise bizzat zamanının en büyük alimleri uygulamıştır. Osmanlı Devleti’nde padişahlar bir çok savaşa girmesine rağmen bu ilimler vesilesiyle zaferler kazanmıştır. Ve Osmanlı Devleti ne zaman bu ilimleri hafife almaya başlamışsa o zaman felaketler baş göstermiştir. Çeşitli kaynaklardan bunu öğrenmek zor değildir.

HAVASS İLMİNİN İSLAMDAKİ YERİ

Yukarıda da görüldüğü üzere Havas ilmi İslamda çok önemli bir yere sahipti ve zamanının alimleri tarafından uygulanmaktaydı. Allah (cc) bu ilimleri bilmesinde fayda olan kişilere bahşederek insanlara yardımcı olmalarını buyurmuştur. Medyumlar da bu ilim sayesinde insanların problemlerini çözmekte ve kişileri isteklerine ulaştırarak daha mutlu bir hayat yaşamalarına yardımcı olmaktadır.

Son zamanlarda İslamda kötülenen bu ilim son yıllarda İslama karşı olan ülkeler tarafından hala kullanılmaktadır. Dış istihbarat birimlerinde cinnilerin kullanıldığı belgelenmiştir ve araştıran kişiler tarafından bilinmektedir. Oysa İslam dünyasının bu ilme sahip çıkması gerekirken şaibeli bir şekilde bu ilmi kötüleyen hocalar piyasada kol gezmektedir. Bu ilmin Peygamberimiz, sahabeler, çoğu İslam devleti ve Osmanlı zamanında kullanıldığı bilinirken şimdi İslama uygun değil denmesi ne derece mantıklı olabilir.

HAVASS İLMİNE DAİR YAZILAN KİTAPLAR

Havass ilmi hakkında yazılan yüzlerce kitap bulmak mümkün ama daha önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere bunları kullanarak Havas ilmini uygulamak mümkün değil. Bu kitapların yazılış amacı genellikle insanların bu ilmin nelere vakıf olduğu, hangi amaçlarla kullanılabileceği gibi bilgileri öğrenmesi için yazılmıştır. Ama bu kitapları kullanarak havass ilmini kullanmak mümkün değildir bu yüzden bu kitapları almadan önce bunu bilmeniz de fayda var. Havass ilmi herkesin öğreneceği ve uygulayabileceği bir ilim değildir. Özellikle bu ilmi ulaşılabilir kaynaklardan okuyarak uygulamaya çalışan insanların başına türlü felaketlerin gelmesi de çok zor bir ihtimal değildir. Nasıl ki elektrik konusunda bilgisi olmayan kişi elektrik işinde tehlike içindeyse bu ilmi bilmeden uygulamaya çalışan kişiler de bu tehlike içindedir. Her zaman kişinin başına kötü olaylar gelmeyebilir ama bu ilmi uygulayarak başarıya ulaşması da söz konusu değildir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir